Právě jsme se vrátili z dovolené v Turecku. Rozhodování, zda se vydat na cestu letadlem s naší devítiměsíční Natálkou, trvalo dlouho, ale nakonec jsme se rozhodli prakticky ze dne na den. Hlavním problémem byly samozřejmě pasy, které jsme museli rychle zařídit. V pondělí jsme začali proces, a pasy byly hotové do pátku, za což jsme zaplatili 1000 Kč za kus. Když jsme měli pasy v ruce, okamžitě jsme si na internetu vybrali krásný hotel a zaplatili. Rozhodli jsme se pro Turecko z několika důvodů – už jsme tam byli několikrát a známe vysokou úroveň hotelů, skvělé jídlo a kvalitní zdravotní péči. Nikdy jsme v Turecku nezažili žádné zdravotní problémy a služby byly vždy na výborné úrovni, ať už jsme byli v hotelu s třemi, čtyřmi nebo pěti hvězdami.
Hotel:
Tentokrát jsme si vybrali pětihvězdičkový hotel v oblasti Lara, který je jen 20 minut od letiště. Nechtěli jsme s dětmi cestovat dlouho od letiště a riskovat další hodiny v autobusu s mnoha zastávkami u jiných hotelů. Díky blízkosti letiště jsme měli nárok na expresní transfer, obvykle pro jednu nebo dvě rodiny. Nemusíte se bát, že byste kvůli blízkosti letiště slyšeli letadla nebo hluk. Velkou výhodou je, že cestujeme prakticky před sezónou, kdy hotely, které si vybíráme, mají poloviční cenu než například o měsíc později. Záměrně jezdíme do Turecka na konci května, kdy už je tam teplo, ale vyhneme se vysokým teplotám, které by našim dvěma malým dětem opravdu nevyhovovaly.
Odlet:
Odlet byl naplánován na neděli po 10. hodině, což krásně korespondovalo se spánkem Natálky, a byli jsme rádi, že se děti mohly vyspat v klidu doma a ráno po jejich probuzení jsme šli na letiště. Vše bylo zalité sluncem až do doby, než jsme dorazili na letiště (3 hodiny před odletem – naštěstí!). Poté, co jsme jako jedni z prvních šli na odbavení, jsme zjistili, že nejsme na seznamu cestujících (vyřešení tohoto problému trvalo přes 2 hodiny, ale měli jsme na hotline velmi milou paní a všichni se na letišti snažili, co mohli, abychom mohli odletět). Nakonec jsme nastupovali jako poslední, takže můj plán si v klidu dát na letišti snídani a kávu nevyšel a rovnou jsme šli do letadla (ty 3 hodiny jsem byla neskutečně nervózní, protože jsme nevěděli, jestli vůbec odletíme). Nakonec bylo štěstí, že jsme přišli 3 hodiny před odletem, protože si jinak myslím, že by se to určitě nestihlo všechno vyřídit. Tip – na letišti v Brně je malý dětský koutek, který může vaše děti zabavit.
Co je možné vzít do letadla:
V této sekci mám vynikající zprávu pro všechny, kteří se bojí cokoliv převést. My jsme na cestě tam i zpátky převezli vše, co jsme potřebovali. Přijde mi, že když člověk cestuje s opravdu malými dětmi, tak to vůbec nerieší. Na cestu jsme měli připraveno spoustu svačinek od ovoce až po namazané rohlíky (to nás nakonec zachránilo, protože jsme si na letišti nestihli nic koupit). Natálka ještě pije umělé mléko, tak jsme s sebou měli krabici s UM a k tomu dvě plné láhve vody (jednu studenou a jednu termosku s horkou vodou, abychom namíchali potřebnou teplotu). Dokonce jsme měli i plnou láhev s vodou pro Elišku a džus a nic nám nevyhodili.
Co s kočárkem při letu?
Kočárek si při odbavení zavazadel jen označíte (ale můžete si ho nechat odbavit spolu s ostatními zavazadli), abyste měli doklad o tom, že je váš. Kočárek si můžete nechat u sebe v podstatě až do nástupu do letadla, kde ho necháte při schůdkách, oni ho dají do zavazadlového prostoru. Na jedné dovolené při přistání jsme ho dostali až u pásu s kuframi. Tento rok jsme našli kočárek opět při schůdkách při výstupu z letadla, což byla lepší varianta, protože jsme nemuseli nést Natálku na rukách.
Co dělat při bolesti uší:
Pri Natálce jsme si ani nevšimli, že by jí tento problém trápil, pravidelně jsme jí dávali buď vodičku nebo mlíčko pít a měla skoro celou dobu dudlík, což asi pomohlo a vůbec nebylo na ní vidět, že by jí to trápilo. Eliška se však na bolest uší začala stěžovat při zahájení přistávání. Dávali jsme jí vodu a říkali jsme jí, aby polykala, ale nic nepomohlo a začala plakat, že ji to skutečně bolí (dokážu si to představit, protože jsem byla nedávno v Irsku a uši mě skutečně hodně bolely). Velkou záchranou a tipem pro vás bylo, že jsme na palubě letadla zakoupili gumové medvídky, dali jsme jí je, aby jsme ji uklidnili, ale tím, že je žvýkala, tak jí to asi na ty uši pomohlo a hned si na bolest přestala stěžovat. Takže dávám tip koupit medvídky a nenechat to jako my až na poslední chvíli na palubě letadla, kde jsme za malý balíček dali 7 eur.
Jak zabavit děti:
Samozřejmostí na cesty jsou svačinky. My jsme měli nachystanou zeleninu (mrkvičku, okurku…), sýry, ovoce a ostatní keksíky, křupky a již zmíněné 2 natřené rohlíky se šunkou, které nás v podstatě zachránily, protože jsme neměli šanci si na letišti nic koupit.
Nálepky! – zabavily jak starší dcerku, tak i mladší. Sehnali jsme v Action snad za 20 Kč. Měla jsem pro ně koupené 2 malé nové hračky, co mohly objevovat a přihodila jsem do tašky ještě pár jejich oblíbených hraček, s kterými se na chvíli zabavily. No a v neposlední řadě velký pomocník v podobě tabletu, kde jsme měli stažené filmy z Netflixu a Disney – u nás teď boduje nejvíc pohádka SING.
Počasí:
Tím, že chodíme koncem května, se vyhýbáme skutečně vysokým teplotám, které například týden po našem odjezdu dosahovaly skoro 40 stupňů. Moře ještě není úplně vyhřáté, ale koupat se dalo. My jsme měli teploty od 26-29 stupňů a pro tak malé děti, jak je například Natálka (9m), to skutečně stačilo.
Zavazadla:
Jak vidíte podle fotek, tak se neumíme zabalit do 2 kufrů. Natálka mohla mít kufr na odbavení do 10kg a jeden příruční a my ostatní jsme mohli mít kufr do 20kg a každý jeden příruční. Tip: vždy jsem se bála, aby mi přiletěly kufry a s dětmi jsem se bála dvojnásob, když nedojde oblečení, nebo příkrmy atd. Tento problém jsme vyřešili tak, že jsme dětské oblečení, plenky a pár příkrmů zabalili do příručních kufrů, které máte vždy po ruce a k tomu přihodili mně a manžela plavky. Tím pádem jsme věděli, že vše, co potřebujeme, máme po ruce, kdyby náhodou se stalo, že nám kufry nepřiletí.
Lékárnička + seznam na co nezapomenout:
V rámci této sekce chystám seznam, který by vám mohl pomoci na nic nezapomenout. Tento týden je přidám 🙂
Co jsme nevyužili:
Teď kdybych se měla balit, tak možná máme tak o 2 kufry méně. Vůbec jsme nevyužili žádné nafukovací hračky (lehatko, krokodýl, loďka, surf). Eliška chtěla plavat jen s rukávky a Natálka se v podstatě jen nosila ve vodě na rukou, protože ještě nebyla zvyklá na bazény a moře.
Také jsem brala skutečně hodně oblečení pro obě dvě, když přes den využily v podstatě jen plavky a tričko s kraťasy nebo krátký overal. Na druhou stranu bych jim nabalila více šatiček, které jsme na hotelových minidiskotékách skutečně využili.
Celkové zhodnocení:
Z dovolenky jsme zpočátku měli strach kvůli věku nejmladší, ale ta to skutečně zvládla na jedničku a hned druhý den jsme si našli režim, který nám fungoval. Nabrali jsme pro ni i hodně jídla, ale nakonec jsme jí vždy z našich obědů nebo večeří něco dali a tak jsme skoro nic z toho, co jsme dovezli, nevyužili.
Před dvěma lety jsme byli s Eliškou v Turecku a bohužel dostala úpal (když se vozila na krokodýlovi a pravidelně se neschlazovala ve vodě). Strašně jsme se toho obávali, ale také jsme si na to dávali pozor, koupili jim UV overaly a tomu problému jsme se také vyhnuli.
Eliška si tuto dovolenku skutečně užila, těšila se z letadla, z hotelu, bazénu, že mohla každý den papat zmrzliny a hotelová zábava, tak na té byla nastoupená vždy jako první.
Náš tip – nebojte se s dětmi cestovat, když máte možnost určitě běžte, i když to má být jen do vedlejšího kraje. Někdy máme jen zbytečný strach, jak to děti zvládnou, ale ony se umějí krásně přizpůsobit.